Ayaklar yüksek kolesterolü nasıl ele veriyor : Bilmeniz gereken 6 belirti

Bu arada yüksek kolesterol, kalp krizi ve felç için önemli bir risk faktörüdür. Kan damarlarında biriken “kötü” kolesterol (düşük yoğunluklu lipoproteinler) kan akışını bozar ve çoğu zaman ölüme yol açar. Çoğu zaman hastalar patolojiyi bir saldırıdan sonra veya kan testi yoluyla öğrenirler. Ancak bacaklarda hiperkolesterolemi (kolesterol yüksekliği olarak adlandırılan) belirtileri ortaya çıkabilir.

Semptomlar arasında bacak ağrısı, saç dökülmesi, bacaklarda uyuşma, kas zayıflığı, ciltte renk değişikliği, topuk dikeni yer alır.

Bacak ağrısı – genellikle yürüme veya fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkar ve birkaç dakika dinlenmenin ardından kaybolur. Ağrı hem hafif hem de şiddetli olabilir ve sıklıkla spazmlarla birlikte görülür. Genellikle her iki bacak da aynı anda ağrır, ancak tek bacaktaki ağrı genellikle daha kötüdür.

Birkaç yıl önce Johns Hopkins Üniversitesi’nden (ABD) bilim adamları fareler üzerinde bir deney yaptılar. Bazı kemirgenleri dengeli bir diyetle, diğerlerini ise yüksek kolesterollü yiyeceklerle beslediler. 9 ay sonra sağlıksız beslenen farelerin %75’i hastalandı ve tüyleri dökülmeye başladı.

Bu nedenle bacaklarınızdaki saç dökülmesi, yavaş saç büyümesi ve hatta bacaklarınızdaki pürüzsüz, parlak cildin tümü yüksek kolesterolün belirtileri olabilir. Uyuşma veya zayıflık da bir soruna işaret edebilir. Bunun nedeni bacaklardaki kan damarlarının daralması veya tıkanmasıdır.

Bacaklarda iyileşmeyen açık ülserler:

Kan akışındaki bozukluklar nedeniyle hücreler ve dokular zarar görür. Bu, küçük bir cilt yaralanmasının bile iyileşmesinin veya ülsere dönüşmesinin çok uzun zaman almasına yol açabilir. Bacaklardaki cildin renginde bir değişiklik -normalden daha soluklaşır veya maviye döner. Ek olarak, sıklıkla yüksek kolesterol nedeniyle ayaklar dokunulamayacak kadar soğuk olur. Nedeni hala aynı; kan akışının bozulması.

Bacak kasları kanlanmaları bozulduğu için yüksek kolesterol nedeniyle zayıflar:

Bacaklarda görülebilen bir diğer olası hiperkolesterolemi belirtisi, uzman çalışmalarında plantar fasiit (topuk dikenleri) olan hastaların kolesterol düzeylerinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Yaşın 45’in üzerinde olması ve semptomların süresinin bir yıldan fazla olması patoloji olasılığını artırmaktadır. Çalışmada “Hiperkolesterolemi tendon iyileşmesini yavaşlatarak tendon yırtılmalarına ve tendinopatiye neden olur” diye eklendi. Ancak bu semptomların yokluğu laboratuvar testlerinin yapılması gerekliliğinden muaf değildir. 40 yaşından sonra yılda en az bir kez kolesterol düzeyleri kontrol edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir